Friday's local scores - WXOW News 19 La Crosse, WI – News, Weather and Sports |

Friday's local scores

Posted: Updated:

Friday's local scores

High School Baseball

C-FC 11, Melrose-Mindoro 0

La Crescent 8, Chatfield 0 - John Gurholt (La Crescent): no-hitter; Connor Nelson (La Crescent): 2-run 2B; Matt Wieser (La Crescent): 2-2, 3 RBI

Caledonia/Spring Grove 18, P-E-M 8 - Final/ 6 Innings; Twite (Caledonia): 3-4 (HR), 5 RBI

Randolph 5, Mabel-Canton 0

Wauzeka-Steuben 10, River Ridge 3 - Jonah Huber (W-S): 7 IP, 10 H, 2 BB, 6K, ER (W); Dylan Hazen (RR): 7 IP, 6 H, 5 BB, 7 K, ER (L); Kirk Martin (RR): 3-4; Brock Kazda (RR): 1-2, R, BB; Jeremy Lessard (W-S): 2-2 (HR), 3 R, 2 BB, RBI; Josh Rush (W-S): 1-3 (2B), 2 RBI; Tyler Atkinson (W-S): 1-3, 2 RBI; Brady Krachey (W-S): 1-4, 2 RBI

High School Softball

Logan 7, Central 0 - Jordyn Kleman (Logan): 1-hitter with 13 K

Riverdale 12, Viroqua 9 - Holtz (Viroqua): 2-2

Luther 5, G-E-T 3

Westby 12, Black River Falls 11

Arcadia 4, West Salem 0

College Softball

Lawrence University 3, Viterbo University 2

Lawrence University 10, Viterbo University 2 - Final/6 Innings; V-Hawks now 4-29, 2-15 MCC

UW-La Crosse 6, UW-Superior 1

UW-La Crosse 5, UW-Superior 2 - Eagles now 23-7, 8-0 WIAC

College Track and Field - Phil Esten Challenge

Women's Team Results:

1. UW-La Crosse, 222

2. Winona State University, 185

3. UW-Eau Claire, 127

4. UW-Oshkosh, 99.5

5. Wartburg, 57

6. UW-Stout, 46.5

7. St. Norbert, 30

8. Ripon, 10

9. Viterbo, 6

10. Saint Mary's University, 2

10. Wisconsin Lutheran College, 2

Men's Team Results:

1. UW-La Crosse, 207.5

2. UW-Eau Claire, 154

3. UW-Oshkosh, 127.5

4. UW-Stout, 73

5. Wartburg, 63

6. St. Olaf College, 30

7. Saint Mary's University, 26

8. St. Scholastica, 16

9. Carleton College, 10

10. Ripon, 6

11. Viterbo, 5

12. EC Unattached, 4

Individual Results:

UW-L wins women's 4x100 meter relay (47.00) and men's 4x100 meter relay (40.94); Bria Halama (UW-L) wins women's 400 meter dash (57.01); Daniel Otto (UW-L) wins men's 110 meter hurdles (14.65); Claire Gordee (UW-L) wins women's 100 meter hurdles (14.39); Marissa Mahr (UW-L) wins women's 400 meter hurdles (62.14); Alex Jelich (UW-L) wins men's 400 meter hurdles (53.68); Elizabeth Frick (UW-L) wins women's 10,000 meter run (38:23.34); Bryan Klister (UW-L) wins men's pole vault (4.88m); Dominique Neloms (UW-L) wins men's high jump (2.15m); Christopher Haase (UW-L) wins men's long jump (6.63m); Hannah Mueller (Winona State) wins women's long jump (5.76m); Andrea Bartz (Winona State) wins women's triple jump (11.60m); Alissa Rausch (Winona State) wins women's discus throw (52.07m); Caycee Bean (UW-L) wins women's javelin throw (33.28m)

NAHL Playoffs - 1st Round

MN Wilderness 5, Coulee Region Chill 4- Chill lead best-of-5 series 2-1; Chill trailed 4-0 after two periods, scored four goals in third period to come within 5-4; Zehnal, Luka, Parker, and Lovick with goals for the Chill; Game 4 is Saturday at 7:00 p.m. at Green Island Ice Arena

Powered by Frankly