Minnesota Football Rankings - WXOW News 19 La Crosse, WI – News, Weather and Sports |

Minnesota Football Rankings

Posted: Updated:

By The Associated Press

Minneapolis (AP) - The Associated Press state high school football polls for the week of October 12, first-place votes in parentheses, record and total points as voted upon by a statewide panel of prep sports writers:

Class 6A
SchoolTotalPointsPrv
1. Eden Prairie (5)(8-0)501
2. Burnsville(7-1)383
(tie) East Ridge(7-1)384
4. Lakeville North(7-1)352
5. Rosemount(7-1)337
6. Maple Grove(6-2)305
7. Totino-Grace(6-2)209
8. Wayzata(6-2)126
9. Cretin-Derham Hall(6-2)1110
10. Woodbury(6-2)78

Others receiving votes: Prior Lake 1.

Class 5A
SchoolTotalPointsPrv
1. Mankato West (8)(8-0)801
2. Moorhead(8-0)653
3. Spring Lake Park(8-0)632
4. St. Michael-Albertville(8-0)554
5. St. Thomas Academy(7-1)396
6. Rogers(7-1)357
(tie) Monticello(7-1)355
8. SMB-Wolfpack(8-0)32T8
9. Owatonna(7-1)18T10
10. St. Paul Central(6-2)12T10

Others receiving votes: Robbinsdale Cooper 4, St. Francis 2.

Class 4A
SchoolTotalPointsPrv
1. Becker (7)(8-0)701
2. Stewartville(8-0)612
3. Orono(8-0)573
4. Hermantown(8-0)505
5. South St. Paul(7-1)406
6. Mound-Westonka(8-0)368
7. Fergus Falls(7-1)249
8. Marshall(7-1)174
9. Winona(7-1)147
10. Waseca(7-1)710

Others receiving votes: Detroit Lakes 5, Holy Angels 2, St. Paul Highland Park 1, Zimmerman 1.

Class 3A
SchoolTotalPointsPrv
1. Pierz (6)(8-0)601
2. Dilworth-Glyndon-Felton(7-1)524
3. Albany(7-1)372
(tie) Tri-City United(7-1)377
5. Plainview-Elgin-Millville(6-2)366
6. Mora(7-1)248
7. Belle Plaine(6-2)21NR
8. Rochester Lourdes(6-2)175
9. Glencoe-Silver Lake(6-2)163
(tie) Jackson County Central(6-2)16NR

Others receiving votes: Pequot Lakes 7, Montevideo 5, Esko 1, Providence Academy 1.

Class 2A
SchoolTotalPointsPrv
1. Caledonia (4)(8-0)581
2. Pipestone (2)(8-0)562
3. Waterville-Elysian-Morristown(8-0)473
4. Ottertail Central(8-0)415
5. Lewiston-Altura(8-0)384
6. Maple River(7-1)286
7. Minnewaska(7-1)237
8. Breckenridge(7-1)188
9. Eveleth-Gilbert(7-1)1310
10. Kenyon-Wanamingo(7-1)6NR

Others receiving votes: Triton 1, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 1.

Class A
SchoolTotalPointsPrv
1. Minneota (5)(8-0)591
2. Mahnomen(8-0)512
3. Braham(8-0)473
4. Minneapolis North (1)(8-0)464
5. Browerville(8-0)365
6. Upsala-Swanville(7-1)256
7. Tracy-Milroy-Balaton(7-1)217
8. Bethlehem Academy(7-1)168
9. Deer River(7-1)159
10. New Ulm Cathedral(7-1)12NR

Others receiving votes: Fillmore Central 2

Class 9-MAN
SchoolTotalPointsPrv
1. Grand Meadow (5)(8-0)501
2. Waubun(8-0)443
3. Underwood(8-0)384
4. Kelliher Northome(8-0)335
(tie) Spring Grove(7-1)332
6. Ely(8-0)256
7. Clinton-Graceville-Beardsley(7-1)207
8. Hills-Beaver Creek(7-1)178
9. Cromwell(7-1)710
(tie) Hillcrest Lutheran(7-1)79

Others receiving votes: Nevis 1. <<

Copyright 2015 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

Powered by Frankly