Saturday's local scores - WXOW News 19 La Crosse, WI – News, Weather and Sports |

Saturday's local scores

Posted: Updated:

Saturday's local scores

College volleyball - NAIA semifinals

Missouri Baptist 3, Viterbo University 0 - V-Hawks finish season 40-5

Men's college basketball

Central College 78, UW-La Crosse 58 - Luke Norcia (UW-L): 20 points (6/9 on 3-pointers); Eagles now 3-5

Viterbo University 77, Luther College 76- Final/Overtime; Jake Bamke (Viterbo): 28 points, game-winning 3-pointer with 1 second left in overtime

Vermillion Community College 84, Western Technical College 60 - Harris (WTC): 16 points; Cavaliers now 3-5

Women's college basketball

Luther College 56, Viterbo University 37

Winona State University 91, Sioux Falls 52

Boys high school basketball

G-E-T 89, Bloomer 60 - Nick Wagner (G-E-T): 41 points

Luther 66, Winona Cotter 54

Onalaska 70, Chippewa Falls 39

La Crosse Aquinas 76, Sauk Prairie 59 - Chris Ancius (Aquinas) 21 points; Zach Phillips (Aquinas): 17 points; Eddie Harwick (Aquinas): 16 points; Blugolds now 3-0

Portage 54, Tomah 46 - Blake Larson (Tomah): 16 points

Caledonia 56, Crestwood (Iowa) 47 - Lampert (Caledonia): 16 points; Warriors now 3-0

Coulee Christian 52, North Metro Minneapolis 51 - Seth Lewison (C.C.): game-winning free-throw with 0.4 seconds left

Girls high school basketball

Eau Claire North 43, La Crosse Central 34 - Hayden (Central): 12 points, 8 rebounds

Eau Claire Memorial 77, La Crosse Logan 26

La Crosse Aquinas 63, Winona Cotter 48 - Kyah Steiner (Aquinas): 17 points; Madessa Collins (Aquinas): 15 points, 14 rebounds; Blugolds now 3-1

Boys high school hockey

Onalaska 4, Fond du Lac Springs 0 - Tyler Ebner (Onalaska): goal, 2 assists; Jack Weber (Onalaska): shutout; Hilltoppers now 5-0

Eau Claire North 5, La Crosse 2

Girls high school hockey

Rhinelander 3, Onalaska Co-op 2

Boys swim/dive - Chippewa Falls invitational

Team results:

1. Chippewa Falls, 254

2. Onalaska/Holmen/Aquinas, 231

3. Lincoln, 177

4. Rice Lake, 171

5. Wausau East, 157

Onalaska notables: Calvin Hulse won 50 freestyle and 100 freestyle; Ben Pietrek was 2nd in 500 freestyle and 200 freestyle; 400 freestyle relay finished 1st (Evan Weaver, Pietrek, Jason Turchan, Hulse)

High school wrestling

Black River Falls Invite

1. Nekoosa/Port Edwards, 161

2. Durand, 139

3. Adams-Friendship, 134

4. Portage, 108

5. Black River Falls, 95

6. Stratford Varsity Reserve, 80

7. Auburndale, 63

8. Abbotsford-Colby, 53

9. Whitehall, 50

Royall Invite

1. New Lisbon, 187

2. West Salem/Bangor, 172.5

3. Viroqua, 169.5

4. Poynette, 108

5. Wisconsin Dells, 106

6. North Crawford-Seneca, 67

7. Blair-Taylor, 65

8. Hillsboro, 49

9. Madison East, 48

10. Onalaska Luther, 26

11. Montello, 20

12. Royall, 18

13. Kickapoo-LaFarge, 6

Reedsburg Duals

1. River Valley

2. Reedsburg

3. Cashton

4. Mauston

5. La Crosse Logan

6. Oregon

7. Westby

8. Lakeside Lutheran

Campbellsport Cougar Invite

1. Wauwatosa West/East, 205.5

2. Campbellsport, 194

3. Beaver Dam, 192

4. La Crosse Central, 124

Ellsworth Invite

1. Ellsworth, 253

2. Spring Valley/Elmwood, 201

3. Dover-Eyota, 179

4. Sparta, 159

NAHL hockey

Springfield Jr. Blues 3, Coulee Region Chill 2

NA3HL hockey

La Crosse Freeze 5, Rochester Ice Hawks 1

Powered by Frankly