Area boys and girls teams ranked in this week's AP HS Basketball - WXOW News 19 La Crosse, WI – News, Weather and Sports |

Area boys and girls teams ranked in this week's AP HS Basketball Polls

Posted:

BOYS HS BASKETBALL

Here is The Associated Press Wisconsin prep basketball poll for the week of January 5, with first-place votes in parentheses, record, total points as voted upon by a statewide panel of sports writers and broadcasters:

Division 1
School                                                                Record    Points
  1.  Stevens  Point  (8)                                  9-0          80         
  2.  Sheboygan  North                                      8-0          65         
  3.  Milwaukee  King                                        7-3          59         
  4.  Middleton                                                  8-0          58         
  5.  Germantown                                                7-2          47         
  6.  Racine  Park                                              8-1          37         
  7.  Milwaukee  Riverside  University        6-2          35         
  8.  Milw.  Samuel  Morse-Marshall              8-0          22         
  9.  Muskego                                                      6-2          17         
10.  Sun  Prairie                                              7-1          15         
   Others receiving votes: Oshkosh North 11, Arrowhead 10, Janesville Craig 1, Madison East (6-3) 1.

Division 2
School                                                          Record    Points
  1.  Kaukauna  (7)                                      7-0          79         
  2.  La  Crosse  Central  (1)                    7-0          71         
  3.  New  Berlin  Eisenhower                    8-0          64         
  4.  Pewaukee                                              9-0          58         
  5.  Milw.  Washington                              5-3          38         
  6.  Cedarburg                                            9-2          32         
  7.  Waunakee                                              8-2          24         
  8.  Milw.  Samuel  Morse-Marshall        8-0          22         
  9.  Monona  Grove                                      7-1          21         
10.  Wausau  East                                        7-1          17         
   Others receiving votes: Pulaski 5, Greendale 5, Milwaukee Bay View/Lifelong Learning 5, Sauk Prairie 2, Onalaska 1.

Division 3
School                                                            Record    Points
  1.  Gale-Ettrick-Trempealeau  (7)        8-0          70         
  2.  Edgewood                                                8-1          56         
  3.  Wrightstown                                          7-0          54         
  4.  Lake  Mills                                            9-1          47         
  5.  Appleton  Xavier                                  8-1          32         
  6.  Brown  Deer                                            5-3          31         
  7.  Ripon                                                      6-3          24         
  8.  Marshall                                                7-2          21         
  9.  Prescott                                                7-1          17         
10.  Brookfield  Academy                            6-2          14         
   Others receiving votes: Omro 8, Lakeside Lutheran 7, Evansville 2, Waupun 2.

Division 4
School                                                                          Record    Points
  1.  Dominican  (7)                                                    6-1          70         
  2.  Amherst                                                                6-0          59         
  3.  Destiny                                                                5-1          55         
  4.  Kenosha  St.  Joseph  Catholic  Academy        7-1          44         
  5.  Melrose-Mindoro                                                7-0          42         
  6.  Cameron                                                                6-0          31         
  7.  Eau Claire Regis                                                     8-2          21         
  8.  Aquinas                                                                6-2          18         
  9.  Marathon                                                              7-1          16         
(tie)Unity                                                                  7-0          16         
10.  Ozaukee                                                                6-0          6           
   Others receiving votes: Ozaukee 6, Iowa-Grant 4, The Prairie School 2, Deerfield 1.

Division 5
School                                            Record    Points
  1.  McDonell  Central  (7)        9-0          70         
  2.  Hillsboro                              6-0          61         
  3.  Columbus  Catholic              8-0          55         
  4.  Bangor                                    8-0          44         
  5.  Washburn                                6-1          41         
  6.  Port  Edwards                        9-0          30         
(tie)Seneca                                  6-0          30         
  8.  Gresham  Community              9-0          25         
  9.  Young  Coggs  Prep                8-3          22         
10.  Shullsburg                            6-1          4           
   Others receiving votes: Hustisford 3.
  
=====================
GIRLS HS BASKETBALL

Division 1
School                                Record    Points
  1.  Mukwonago  (5)          10-1        59         
  2.  Bay  Port                    9-1          52         
  3.  Middleton  (1)          9-2          41           
  4.  Divine  Savior          7-3          31         
  5.  Verona  Area              9-2          30           
  6.  Marshfield                9-1          21         
  7.  Germantown                8-3          19         
  8.  Neenah                        9-1          18         
  9.  Appleton  North        6-2          16           
10.  Brookfield  East    8-2          14         
   Others receiving votes: Janesville Craig 10, Oak Creek 6, Kimberly 5, Franklin 4, Eau Claire Memorial 2, Kettle Moraine 1, Hamilton 1.

Division 2
School                                            Record    Points
  1.  Pius  XI  (5)                          10-0        59           
  2.  Pulaski  (1)                          9-0          53           
  3.  Waukesha  West                      9-1          49         
  4.  Notre  Dame                            8-1          39           
  5.  Beaver  Dam                            12-1        37           
  6.  Hortonville                          8-2          21           
  7.  Stoughton                              8-2          17         
  8.  Monona  Grove                        8-1          16           
  9.  New  Berlin  Eisenhower      6-2          12           
10.  Grafton                                  10-0        9           
   Others receiving votes: Union Grove 7, Pewaukee 5, Cedarburg 5, Onalaska 1.

Division 3
School                                                Record    Points
  1.  Whitewater  (5)                        9-1          59           
  2.  Edgewood  (1)                            7-1          53           
  3.  Hayward                                      10-0        48         
  4.  Marshall                                    10-0        44           
  5.  Xavier                                        8-2          32           
  6.  Brodhead                                    10-1        26         
  7.  West  Salem                                10-1        21           
  8.  Freedom                                      7-1          19           
  9.  Denmark                                      7-2          8           
10.  Kettle  Moraine  Lutheran      8-3          6           
(tie)Wittenberg-Birnamwood      9-0          6           
   Others receiving votes: Lakeside Lutheran 3, Roncalli 2, Milwaukee School of Languages 2, Bloomer (7-1) 1.

Division 4
School                                                                            Record    Points   
  1.  Algoma  (4)                                                            10-2        55         
(tie)Cuba  City  (2)                                                  10-0        55         
  3.  Kenosha  Saint  Joseph  Catholic  Academy      8-2          46         
  4.  Marathon                                                                9-1          44           
  5.  Lourdes  Academy                                                  10-1        38         
  6.  Kewaunee                                                                8-1          24         
  7.  Aquinas                                                                  8-2          21         
  8.  Wisconsin  Heights                                              8-2          19         
  9.  Mineral  Point                                                      7-2          16           
10.  Eau Claire Regis                                                    6-3          6           
   Others receiving votes: Auburndale 3, Howards Grove 2, Reedsville 1.

Division 5
School                                                      Record    Points
  1.  Barneveld  (6)                                9-0          60           
  2.  Assumption                                      8-2          50           
  3.  Sheboygan  County  Christian      8-0          46         
  4.  Loyal                                                8-2          44           
  5.  Fall  River                                      8-3          33           
  6.  Flambeau                                          6-1          26         
  6.  Riverdale                                        6-2          26           
  8.  Owen-Withee                                  6-3          12         
  9.  Benton  Shullsburg                        9-0          9           
(tie)Randolph                                        8-2          9           
10.  Tri-County                                    7-1        6           
   Others receiving votes: Tri-County 6, Clayton 3, Bangor 2, South Shore 2, Shell Lake 1, Potosi 1.
 

Powered by Frankly