Minnesota Football Rankings - WXOW News 19 La Crosse, WI – News, Weather and Sports |

Minnesota High School Football Rankings

Posted: Updated:

By The Associated Press

Minneapolis (AP) - The Associated Press state high school football polls for the week of October 11, first-place votes in parentheses, record and total points as voted upon by a statewide panel of prep sports writers:

Class AAAAAA
School Total Points Prv
1. Eden Prairie (6) (6-0) 60 1
2. Minnetonka (6-0) 54 2
3. Totino-Grace (5-1) 44 5
4. Centennial (5-1) 42 6
5. Edina (5-1) 34 3
6. St. Michael-Albertville (5-1) 29 7
7. Maple Grove (4-2) 23 8
8. Roseville (5-1) 21 10
9. Lakeville North (4-2) 9 4
10. Rosemount (4-2) 5 NR
(tie) Cretin-Derham Hall (4-2) 5 NR

Others receiving votes: Blaine 4.

Class AAAAA
School Total Points Prv
1. Owatonna (7) (6-0) 79 2
2. Chaska (1) (6-0) 71 3
3. Robbinsdale Cooper (6-0) 66 4
4. Moorhead (5-1) 46 5
5. Northfield (6-0) 40 T6
(tie) Elk River (5-1) 40 1
7. Apple Valley (5-1) 33 T6
8. Mankato West (5-1) 31 8
9. Andover (5-1) 21 10
10. Mahtomedi (5-1) 7 NR

Others receiving votes: Rogers 3, Chanhassen 3.

Class AAAA
School Total Points Prv
1. Winona (6) (6-0) 77 1
2. Marshall (6-0) 70 2
3. Benilde-St. Margaret's (2) (6-0) 69 3
4. Hutchinson (6-0) 56 5
5. Rocori (6-0) 46 6
6. Kasson-Mantorville (6-0) 32 9
(tie) Cloquet (6-0) 32 8
8. Holy Angels (5-1) 26 4
9. Zimmerman (6-0) 21 10
10. Mound-Westonka (6-0) 7 NR

Others receiving votes: Delano 2, South St. Paul 1, Waseca 1.

Class AAA
School Total Points Prv
1. St. Croix Lutheran (7) (6-0) 79 1
2. Pierz (1) (6-0) 73 3
3. Sibley East (6-0) 59 5
4. Spectrum (6-0) 47 6
5. Rochester Lourdes (5-1) 38 2
6. Glencoe-Silver Lake (5-1) 36 8
7. Fairmont (5-1) 32 7
8. Perham (5-1) 27 9
9. Annandale (5-1) 26 4
10. Esko (5-1) 16 10

Others receiving votes: Jackson County Central 5, Pequot Lakes 1, Two Harbors 1.

Class AA
School Total Points Prv
1. Caledonia (7) (6-0) 70 1
2. Barnesville (6-0) 60 T2
3. Minneapolis North (6-0) 59 T2
4. Hawley (6-0) 48 4
5. Triton (5-1) 43 T5
6. Pipestone (5-1) 24 8
7. Redwood Valley (5-1) 22 T5
8. Paynesville (5-1) 21 T9
9. Maple River (5-1) 15 NR
10. Atwater-Cosmos-Grove City (5-1) 14 T9

Others receiving votes: Minnewaska 6, Pillager 3.

Class A
School Total Points Prv
1. Goodhue (1) (6-0) 54 4
2. Wabasso (3) (6-0) 52 2
3. Braham (6-0) 46 3
4. Minneota (1) (6-0) 41 5
5. BOLD (1) (6-0) 39 6
6. Ottertail Central (6-0) 32 7
7. Ada-Borup (6-0) 28 8
8. Mayer Lutheran (6-0) 18 T9
9. Rushford-Peterson (5-1) 7 1
10. Mahnomen (5-1) 6 NR
(tie) Blooming Prairie (5-1) 6 NR

Others receiving votes: Upsala-Swanville 1.

Class 9-MAN
School Total Points Prv
1. Spring Grove (6) (6-0) 68 1
2. Cromwell (1) (6-0) 58 2
3. Stephen-Argyle (6-0) 49 4
4. Verndale (6-0) 46 6
5. Grand Meadow (5-1) 37 T7
6. Red Rock Central (6-0) 35 T7
7. Houston (5-1) 34 3
8. Cleveland (5-1) 33 T7
9. Norman County East-Ulen-Hitterdal (5-1) 8 NR
10. Nevis (5-1) 5 5
(tie) North Woods (5-1) 5 NR

Others receiving votes: Brandon-Evansville 3, Mountain Iron-Buhl 2, Buffalo Lake-Hector 1, Sleepy Eye St. Mary's 1. <<

Copyright 2017 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

Powered by Frankly