Tuesday's Scores - WXOW News 19 La Crosse, WI – News, Weather and Sports |

Tuesday's Scores

Posted: Updated:

By The Associated Press

BOYS BASKETBALL

Aitkin 66, Crosby-Ironton 54

Albany 65, Long Prairie-Grey Eagle 31

Andover 53, Rogers 38

Anoka 71, North Branch 43

Apple Valley 86, Robbinsdale Armstrong 53

Battle Lake 62, Barnesville 54

Blake 64, Holy Angels 51

BOLD 75, Yellow Medicine East 51

Braham 74, Rush City 37

Brooklyn Center 86, Breck 83

Cambridge-Isanti 88, Blaine 78

Chaska 68, Eastview 57

Chisago Lakes 67, Zimmerman 62

Chisholm 92, International Falls 74

Columbia Heights 81, St. Paul Como Park 73

Coon Rapids 67, White Bear Lake 66

Eden Prairie 89, Burnsville 80

Edina 63, Benilde-St. Margaret's 54

Ely 83, Two Harbors 35

Esko 79, Superior, Wis. 65

Forest Lake 83, Centennial 78

Goodhue 59, Triton 50

Hawley 63, Breckenridge 60

Hibbing 71, Mesabi East 47

Hill City 61, Northland 27

Holy Family Catholic 77, Watertown-Mayer 44

Hope Academy 70, Math and Science Academy 41

Kingsland 72, Southland 47

Kittson County Central 56, Warren-Alvarado-Oslo 53, OT

Lakeville South 67, New Prague 51

LeRoy-Ostrander 45, Randolph 43

Lewiston-Altura 72, Fillmore Central 62

Marshall 71, Redwood Valley 36

Mayer Lutheran 63, Maranatha Christian 59

Minneota 63, Edgerton 58

Minnetonka 80, Monticello 67

Mounds View 60, Irondale 55

New Life Academy 80, Christ's Household of Faith 46

New Richland-H-E-G 77, Maple River 63

Park Center 89, St. Louis Park 80

Park Rapids 48, Detroit Lakes 44

Perham 79, Little Falls 34

Pipestone 88, Southwest Minnesota Christian 73

Red Rock Central 63, Sleepy Eye 43

Rochester Mayo 61, Farmington 56

Rockford 80, Minneapolis Edison 62

Roseau 70, Thief River Falls 59

Shakopee 80, Bloomington Jefferson 54

Sibley East 72, Lester Prairie/Holy Trinity 58

South St. Paul 71, St. Croix Prep 69

Springfield 110, Cedar Mountain/Comfrey 78

St. Charles 77, Kasson-Mantorville 58

St. James Area 86, Nicollet 69

Trinity 50, St. Paul Humboldt 35

Virginia 75, Moose Lake/Willow River 26

Wabasha-Kellogg 50, Dover-Eyota 47

Wayzata 82, Buffalo 61

West Lutheran 89, Groves Academy 41

Willmar 76, Dassel-Cokato 44

Windom 89, Westbrook-Walnut Grove 80

Worthington 61, Luverne 39

Northland Community College Tournament
First Round

Cass Lake-Bena 78, Red Lake County 40

Red Lake 73, Fertile-Beltrami 69

Stephen-Argyle 76, Clearbrook-Gonvick 39

GIRLS BASKETBALL

Ada-Borup/Norman County West 56, Fosston 23

Aitkin 57, Detroit Lakes 52

Annandale 60, Howard Lake-Waverly-Winsted 49

Austin 64, Rochester John Marshall 61

Benilde-St. Margaret's 60, Totino-Grace 45

Blackduck 48, Laporte 37

Brandon-Evansville 48, Hillcrest Lutheran 38

Breck 70, Brooklyn Center 28

Byron 67, Hayfield 62

Cambridge-Isanti 74, St. Cloud Tech 48

Cedar Mountain/Comfrey 63, Springfield 49

Champlin Park 57, Apple Valley 51

Cherry 69, Eveleth-Gilbert 37

Christ's Household of Faith 60, Lester Prairie/Holy Trinity 40

Clinton-Graceville-Beardsley 52, Hankinson, N.D. 27

Cloquet 55, Duluth East 29

Crosby-Ironton 64, Staples-Motley 52

Dawson-Boyd 55, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 46

Eden Valley-Watkins 50, Kimball 46

Edgerton 63, Red Rock Central 58

Edina 52, East Ridge 23

Faribault 63, Kasson-Mantorville 48

Fergus Falls 71, Thief River Falls 44

Floodwood 53, Greenway 42

Fulda 40, Westbrook-Walnut Grove 28

Goodhue 63, Triton 28

Hastings 70, Eagan 32

Hawley 60, Fargo Oak Grove Lutheran, N.D. 35

Henry Sibley 70, Richfield 53

Hermantown 66, Proctor 59

Holdingford 73, Long Prairie-Grey Eagle 38

Holy Angels 68, Bloomington Kennedy 44

Hutchinson 63, Litchfield 30

International Falls 74, Chisholm 32

Kenyon-Wanamingo 51, Waterville-Elysian-Morristown 46

Kittson County Central 70, North Border, N.D. 59

Lac qui Parle Valley 69, Renville County West 23

Lakeville North 74, New Prague 37

Mahnomen-Waubun 69, Climax/Fisher 62

Martin County West 73, GHEC/Truman/Martin Luther 54

Medford 60, Mabel-Canton 46

Melrose 55, Atwater-Cosmos-Grove City 50

Menahga 67, Henning 41

Minneapolis South 84, Burnsville 60

Monticello 66, Rocori 38

Moorhead 75, Fargo Davies, N.D. 73

New Life Academy 58, St. Paul Academy 44

Nicollet/Loyola 51, Alden-Conger 42

Norman County East/Ulen-Hitterdal 52, Win-E-Mac 47

Northfield 66, Albert Lea 28

Owatonna 88, Mankato West 69

Park Christian (Moorhead) 69, Bagley 32

Pine River-Backus 68, Cass Lake-Bena 34

Providence Academy 55, Visitation 40

Randolph 59, Pine Island 51

Red Lake 66, Nevis 42

Rush City 50, East Central 28

Sauk Centre 73, Morris Area/Chokio-Alberta 42

Southwest Christian (Chaska) 46, Mound Westonka 39

Spring Lake Park 67, Fridley 49

St. Clair 69, United South Central 26

St. Paul Harding 53, Minneapolis Henry 50

St. Paul Highland Park 54, Minneapolis Roosevelt 37

St. Paul Humboldt 61, Minneapolis Edison 52

St. Paul Johnson 61, Hmong Academy 20

Wabasso 56, Minnesota Valley Lutheran 35

Walker-Hackensack-Akeley 65, Kelliher/Northome 60

Waseca 65, Rochester Lourdes 46

West Central 58, Underwood 48

Wheaton/Herman-Norcross 66, Richland, N.D. 30

Willmar 67, Becker 52

Yellow Medicine East 63, Lakeview 38

Zumbrota-Mazeppa 93, Bethlehem Academy 31

Copyright 2017 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

Powered by Frankly