Tuesday's Scores - WXOW News 19 La Crosse, WI – News, Weather and Sports |

Tuesday's Scores

Posted: Updated:

By The Associated Press

BOYS BASKETBALL

Ada-Borup 57, Fosston 51

Aitkin 66, Crosby-Ironton 54

Albany 65, Long Prairie-Grey Eagle 31

Andover 53, Rogers 38

Anoka 71, North Branch 43

Apple Valley 86, Robbinsdale Armstrong 53

Bagley 74, Park Christian (Moorhead) 56

Battle Lake 62, Barnesville 54

Belle Plaine 70, New Ulm 54

Bertha-Hewitt 62, Underwood 54

Blackduck 83, Laporte 66

Blake 64, Holy Angels 51

BOLD 75, Yellow Medicine East 51

Braham 74, Rush City 37

Brooklyn Center 86, Breck 83

Caledonia 63, Rushford-Peterson 36

Cambridge-Isanti 88, Blaine 78

Carlton 79, East Central 65

Chaska 68, Eastview 57

Chisago Lakes 67, Zimmerman 62

Chisholm 92, International Falls 74

Columbia Heights 81, St. Paul Como Park 73

Coon Rapids 67, White Bear Lake 66

Dawson-Boyd 61, Montevideo 53

Delano 104, Princeton 88

DeLaSalle 99, Concordia Academy 46

Eden Prairie 89, Burnsville 80

Eden Valley-Watkins 59, Osakis 43

Edina 63, Benilde-St. Margaret's 54

Ely 83, Two Harbors 35

Esko 79, Superior, Wis. 65

Fergus Falls 74, Rocori 64

Foley 80, Spectrum 67

Fond du Lac Ojibwe 87, Lakeview Christian Academy 80

Forest Lake 83, Centennial 78

Fulda 84, Ellsworth 59

Goodhue 59, Triton 50

Grand Meadow 66, Lyle/Austin Pacelli 58

Hawley 63, Breckenridge 60

Heritage Christian Academy 79, St. Paul Johnson 62

Hibbing 71, Mesabi East 47

Hill City 61, Northland 27

Hillcrest Lutheran 54, Pelican Rapids 46

Holy Family Catholic 77, Watertown-Mayer 44

Hope Academy 70, Math and Science Academy 41

Houston 53, Mabel-Canton 51

Kimball 73, Upsala 42

Kingsland 72, Southland 47

Kittson County Central 56, Warren-Alvarado-Oslo 53, OT

La Crescent 74, Winona Cotter 59

Lakeville North 88, Rochester Century 37

Lakeville South 67, New Prague 51

LeRoy-Ostrander 45, Randolph 43

LeSueur-Henderson 59, St. Peter 55

Lewiston-Altura 72, Fillmore Central 62

Mahnomen-Waubun 66, Climax/Fisher 26

Mankato East 59, Waseca 57

Mankato Loyola 78, Medford 62

Mankato West 79, Hutchinson 59

Maple Lake 62, Norwood-Young America 43

Marshall 71, Redwood Valley 36

Mayer Lutheran 63, Maranatha Christian 59

Melrose 74, Sartell-St. Stephen 69

Minneapolis Henry 60, St. Agnes 49

Minneapolis Southwest 72, Pine City 55

Minneota 63, Edgerton 58

Minnetonka 80, Monticello 67

Minnewaska 68, New London-Spicer 56

Mora 69, Pierz 49

Mounds View 60, Irondale 55

Mountain Iron-Buhl 54, Eveleth-Gilbert 52

Murray County Central 61, Canby 52

Nashwauk-Keewatin 64, McGregor 59

New Life Academy 80, Christ's Household of Faith 46

New Richland-H-E-G 77, Maple River 63

New Ulm Cathedral 77, G-F-W 25

Norman County East/Ulen-Hitterdal 53, Win-E-Mac 47

North St. Paul 80, Eagan 73

North Woods 77, Bigfork 59

Northern Freeze 62, Warroad 42

Northfield 100, Albert Lea 53

Ortonville 69, Lac qui Parle Valley 64

PACT Charter 62, Community of Peace 37

Park (Cottage Grove) 81, Henry Sibley 58

Park Center 89, St. Louis Park 80

Park Rapids 48, Detroit Lakes 44

Parkers Prairie 89, Henning 80

Perham 79, Little Falls 34

Pipestone 88, Southwest Minnesota Christian 73

Plainview-Elgin-Millville 85, Chatfield 54

Proctor 72, Hermantown 62

Red Rock Central 63, Sleepy Eye 43

Rochester Mayo 61, Farmington 56

Rockford 80, Minneapolis Edison 62

Roseau 70, Thief River Falls 59

Roseville 62, Rosemount 49

Sacred Heart 96, East Grand Forks 86

Sauk Centre 43, Belgrade-Brooten-Elrosa 37

Schaeffer Academy 71, Glenville-Emmons 51

Sebeka 66, Browerville/Eagle Valley 50

Shakopee 80, Bloomington Jefferson 54

Sibley East 72, Lester Prairie/Holy Trinity 58

South St. Paul 71, St. Croix Prep 69

Southwest Christian (Chaska) 75, Mound Westonka 52

Springfield 110, Cedar Mountain/Comfrey 78

St. Charles 77, Kasson-Mantorville 58

St. Clair 61, United South Central 49

St. Cloud Tech 70, Alexandria 47

St. James Area 86, Nicollet 69

St. Paul Highland Park 83, Minneapolis South 72

St. Thomas Academy 84, St. Anthony 53

Trinity 50, St. Paul Humboldt 35

Virginia 75, Moose Lake/Willow River 26

Wabasha-Kellogg 50, Dover-Eyota 47

Waconia 66, Becker 48

Walker-Hackensack-Akeley 64, Kelliher/Northome 36

Waterville-Elysian-Morristown 70, Kenyon-Wanamingo 42

Wayzata 82, Buffalo 61

West Lutheran 89, Groves Academy 41

Willmar 76, Dassel-Cokato 44

Windom 89, Westbrook-Walnut Grove 80

Worthington 61, Luverne 39

Zumbrota-Mazeppa 72, Bethlehem Academy 52

Northland Community College Tournament
First Round

Badger-Greenbush-Middle River 50, Goodridge/Grygla-Gatzke 40

Cass Lake-Bena 78, Red Lake County 40

Red Lake 73, Fertile-Beltrami 69

Stephen-Argyle 76, Clearbrook-Gonvick 39

GIRLS BASKETBALL

Ada-Borup/Norman County West 56, Fosston 23

Adrian 57, Hills-Beaver Creek 51

Aitkin 57, Detroit Lakes 52

Alexandria 49, Sartell-St. Stephen 48

Annandale 60, Howard Lake-Waverly-Winsted 49

Anoka 58, Elk River 43

Austin 64, Rochester John Marshall 61

Battle Lake 43, Ashby 40

Benilde-St. Margaret's 60, Totino-Grace 45

Blackduck 48, Laporte 37

BOLD 76, Montevideo 37

Brandon-Evansville 48, Hillcrest Lutheran 38

Breck 70, Brooklyn Center 28

Byron 67, Hayfield 62

Caledonia 56, Rushford-Peterson 39

Cambridge-Isanti 74, St. Cloud Tech 48

Cedar Mountain/Comfrey 63, Springfield 49

Champlin Park 57, Apple Valley 51

Charter Stars 63, PACT Charter 47

Cherry 69, Eveleth-Gilbert 37

Chisago Lakes 56, Zimmerman 48

Christ's Household of Faith 60, Lester Prairie/Holy Trinity 40

Clinton-Graceville-Beardsley 52, Hankinson, N.D. 27

Cloquet 55, Duluth East 29

Cretin-Derham Hall 60, Hill-Murray 26

Crookston 52, Red Lake Falls 39

Crosby-Ironton 64, Staples-Motley 52

Dawson-Boyd 55, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 46

East Grand Forks 55, Stephen-Argyle 53

Eastview 57, Rosemount 36

Eden Prairie 66, Chaska 41

Eden Valley-Watkins 50, Kimball 46

Edgerton 63, Red Rock Central 58

Edina 52, East Ridge 23

Faribault 63, Kasson-Mantorville 48

Fergus Falls 71, Thief River Falls 44

Fertile-Beltrami 66, Lake Park-Audubon 53

Fillmore Central 66, Lewiston-Altura 48

Floodwood 53, Greenway 42

Forest Lake 72, Coon Rapids 45

Fulda 40, Westbrook-Walnut Grove 28

G-F-W 60, New Ulm Cathedral 57

Goodhue 63, Triton 28

Hastings 70, Eagan 32

Hawley 60, Fargo Oak Grove Lutheran, N.D. 35

Henry Sibley 70, Richfield 53

Hermantown 66, Proctor 59

Hibbing 73, Bemidji 68

Holdingford 73, Long Prairie-Grey Eagle 38

Holy Angels 68, Bloomington Kennedy 44

Holy Family Catholic 52, Watertown-Mayer 39

Hopkins 81, Shakopee 61

Hutchinson 63, Litchfield 30

International Falls 74, Chisholm 32

Isle 58, Onamia 37

Jackson County Central 74, Cleveland 60

Jordan 75, LeSueur-Henderson 47

Kenyon-Wanamingo 51, Waterville-Elysian-Morristown 46

Kingsland 62, Southland 48

Kittson County Central 70, North Border, N.D. 59

Lac qui Parle Valley 69, Renville County West 23

Lakeville North 74, New Prague 37

Legacy Christian 47, Nova Classical Academy 40

Mahnomen-Waubun 69, Climax/Fisher 62

Mahtomedi 69, Mounds View 59

Mankato East 55, Rochester Century 51

Maple Grove 63, Rogers 53

Maple Lake 60, Spectrum 50

Marshall 62, Redwood Valley 38

Martin County West 73, GHEC/Truman/Martin Luther 54

Medford 60, Mabel-Canton 46

Melrose 55, Atwater-Cosmos-Grove City 50

Menahga 67, Henning 41

Minneapolis South 84, Burnsville 60

Minnehaha Academy 77, Concordia Academy 71

Minnetonka 63, Lakeville South 38

Minnewaska 55, Benson 44

Monticello 66, Rocori 38

Moorhead 75, Fargo Davies, N.D. 73

Murray County Central 54, Mountain Lake Area 36

New Life Academy 58, St. Paul Academy 44

New Ulm 71, St. Peter 66

Nicollet/Loyola 51, Alden-Conger 42

Norman County East/Ulen-Hitterdal 52, Win-E-Mac 47

Northfield 66, Albert Lea 28

Norwood-Young America 61, Sibley East 43

Ogilvie 69, Hinckley-Finlayson 52

Owatonna 88, Mankato West 69

Park (Cottage Grove) 58, St. Paul Central 44

Park Christian (Moorhead) 69, Bagley 32

Pillager 43, Bertha-Hewitt 34

Pine River-Backus 68, Cass Lake-Bena 34

Plainview-Elgin-Millville 56, Chatfield 45

Providence Academy 55, Visitation 40

Randolph 59, Pine Island 51

Red Lake 66, Nevis 42

Rockford 59, Minneapolis Washburn 47

Royalton 58, Pierz 43

Rush City 50, East Central 28

Russell-Tyler-Ruthton 59, Canby 43

Sacred Heart 43, Northern Freeze 19

Sauk Centre 73, Morris Area/Chokio-Alberta 42

Silver Bay 61, Fond du Lac Ojibwe 39

Southwest Christian (Chaska) 46, Mound Westonka 39

Southwest Minnesota Christian 67, Ellsworth 25

Spring Lake Park 67, Fridley 49

St. Charles 64, Lake City 63, OT

St. Clair 69, United South Central 26

St. Cloud Apollo 68, Big Lake 60

St. Cloud Cathedral 49, Sartell-St. Stephen 48

St. Croix Prep 58, Blake 44

St. Louis Park 86, Waconia 79

St. Paul Harding 53, Minneapolis Henry 50

St. Paul Highland Park 54, Minneapolis Roosevelt 37

St. Paul Humboldt 61, Minneapolis Edison 52

St. Paul Johnson 61, Hmong Academy 20

Tri-City United 75, Belle Plaine 46

Virginia 62, Deer River 44

Wabasha-Kellogg 78, Dover-Eyota 71

Wabasso 56, Minnesota Valley Lutheran 35

Wadena-Deer Creek 39, Verndale 27

Walker-Hackensack-Akeley 65, Kelliher/Northome 60

Waseca 65, Rochester Lourdes 46

Wayzata 64, Buffalo 32

West Central 58, Underwood 48

Wheaton/Herman-Norcross 66, Richland, N.D. 30

Willmar 67, Becker 52

Winona Cotter 65, La Crescent 41

Yellow Medicine East 63, Lakeview 38

Zumbrota-Mazeppa 93, Bethlehem Academy 31

Copyright 2017 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

Powered by Frankly